Правила догляду за молочними зубками

Серед лікарів досі немає однозначного висновку щодо того факту, в якому віці необхідно починати чистити зуби вашого малюка. Чи потрібно це робити з тих самих пір, коли у дитини тільки прорізались перші зубки? Або в карієсі молочних зубів немає нічого страшного, адже все-одно вони будуть змінюватися?
Проте більшість стоматологів схиляються до думки, що привчати дитину до гігієни порожнини рота потрібно ще до того моменту, як в роті з’явиться перший зуб. Чим раніше дитина почне опановувати навички гігієни, тим простіше в майбутньому буде привчити її користуватися зубною щіткою.

 

Молочні зуби не можна запускати під приводом їх тимчасовості. Чому? Зуби виконують в нашому організмі важливу роль. Вони беруть безпосередню участь у розвитку мовлення дитини, впливають на здоров’я травної системи, а також «тримають» місце для постійних зубів.

Молочні зуби також, як і постійні, уразливі. У зубному нальоті розмножуються бактерії, які викликають карієс. Не потрібно думати, що з випадінням молочного зуба проблема буде вирішена. Існує велика ймовірність того, що карієс перейде на постійний зуб, який ще тільки формується. В даному випадку зуб прорізатиметься вже уражений карієсом.
Отже, розберемося поетапно з гігієною порожнини рота дитини на кожному етапі його розвитку.

Правила гігієни для дітей до 6 місяців

Від трьох до шести місяців.
У цей час дитина ще беззуба, але в її організмі йде підготовка до прорізування центральних різців. Малюк відчуває тиск і навіть біль від того, що його перші зубки проходять крізь ясна. Дитина може дратуватися, погано спати. Спостерігається підвищене слиновиділення, набухання ясен у відповідному місці. Крихітка намагається полегшити свій стан тим, що засовує в рот пальці і тверді предмети. Чим допомогти малюкові в цей момент? Помасажуйте ясна пальцем або спеціальним прорізувачем, який можна придбати в аптеці. Є також і спеціальні гелі, які при нанесенні на ясна дитини, полегшують неприємні відчуття. Однак користуватися ними можна тільки після консультації зі стоматологом.
У чому полягатимуть гігієнічні заходи на даному етапі? Ясна запалені, а значить нехтувати доглядом за ротовою порожниною немовляти не можна. Дочекайтеся, щоб після прийому їжі пройшло півгодини, візьміть дитину на руки, як при годуванні. Вимийте руки, свій вказівний палець оберніть марлею, попередньо змоченою теплою кип’яченою водою, засуньте його в дитячий ротик, і обережно круговими рухами помасажуйте ясна.
В аптеці можна придбати пальчикову зубну щітку. Це такий своєрідний ковпачок, який одягається на вказівний палець. На ковпачку є спеціальні пластмасові горбики, що ідеально підходять для догляду за порожниною рота малюка і масажу його ясен.

Правила гігієни для дітей 6-8 місяців

Від шести до восьми місяців.
У цей проміжок часу прорізаються різці. Однак малюк продовжує харчуватися рідкою і в’язкої їжею, яка затримується в складках слизової оболонки, а також налипає на зуби. Самоочищення відбувається тільки за рахунок слини, але цього не достатньо. Дитині потрібно допомогти. Придбайте в аптеці дитячу щітку з гумовими щетинками. Не забувайте чистити не тільки зуби, але і масажувати ясна. Дійте обережно, пам’ятаючи про те, що слизова оболонка порожнини рота дуже ніжна і чутлива.
Якщо дитина проявляє ініціативу, заохочуйте її і показуйте, яким чином потрібно правильно чистити зубки.

Правила гігієни для дітей одного року

Один рік.
У цей час дитина має вже близько восьми – дванадцяти зубів. На даному етапі слід придбати дитячу щітку з м’якою і штучною щетиною. Головка щітки повинна бути маленькою, інакше їй ні за що не добратися до зубів, що розташовані далеко. Більшість зубних щіток для дітей має маркування по віковим групам, тому проблем з вибором не повинно виникнути.
Від дванадцяти до вісімнадцяти місяців.
У такому віці прорізуються жувальні зуби. Вони відрізняються тим, що мають жувальну поверхню і розташовані нижче рівня решти зубного ряду. Для чищення жувальної поверхні цих зубів зубну щітку слід розташувати перпендикулярно до ряду зубів і в цьому положенні здійснювати рухи.
Змінюється і раціон харчування малюка. У ньому з’являється тверда їжа, яка здійснює механічну очистку зубів, а фрукти і овочі викликають підвищене слиновиділення. Завдяки цьому кількість бактерій в порожнині рота знижується.
У віці 12 – 18 місяців дитина намагається повторювати за дорослими всі їх рухи, тому привчайте її до чищення зубів власним прикладом. Нехай вона поспостерігає, як чистите зуби ви, а потім під вашим же контролем тепер намагатиметься повторити все сама. Звичайною зубною пастою малюкові користуватися ще не можна, тому або нехай чистить зуби спеціальною дитячою пастою (яка їстівна), або зовсім без неї.

Правила гігієни для дітей до двох років

Два роки.
На даному етапі дитина повинна вміти не тільки самостійно чистити зуби, але і полоскати рот. Для цього спочатку малюк просто набирає воду в рот і випльовує її, потім вчиться «пускати бульбашки». Лише коли у дитини вийшло самостійно прополоскати рот, без заковтування води, можна починати користуватися «неїстівної» дитячою зубною пастою.

Правила гігієни для дітей 5-7 років

П’ять – сім років.
Дуже відповідальний період. У цей час відбувається зміна прикусу, коріння молочних зубів розсмоктуються, вони починають хитатися і в результаті випадають. Натомість з’являються перші постійні зуби. Ці зуби вже нічим не заміниш, тому навичками гігієни порожнини рота дитина повинна володіти досконало.
Дитина повинна чітко знати правила:
– щітку потрібно промити теплою водою;
– прополоскати порожнину рота теплою водою;
– провести чистку зубів, що складається з горизонтальних, вертикальних, кругових рухів;
– прополоскати рот;
– промити зубну щітку теплою водою.
Після кожного прийому їжі настійно рекомендується полоскати рот теплою водою.

Не забувайте контролювати процес чищення зубів у вашої дитини, а краще проводите його спільно!