7 питань про зміну молочних зубів

Батьки хвилюються, коли зубів у дитини довго немає, а потім – коли вони з’являються. Переживають, якщо їх мало або, навпаки, занадто багато. Ми зібрали найважливіші питання про терміни зміни молочних зубів на постійні, а також про можливі відхилення від норми.

Що робити після того як у дитини випав молочний зуб – чи потрібно якось зупиняти кров?

Що робити після того як у дитини випав молочний зуб – чи потрібно якось зупиняти кров?

Нічого спеціального робити не потрібно. Після того як зуб випав, протягом приблизно 5 хвилин в лунці утворюється кров’яний згусток. Він сприяє швидкому загоєнню ранки. А ось обробляти її мазями або нагрівати щоку – не потрібно. Також важливо нічим не полоскати рот, інакше згусток можна ненавмисно витягти – і тоді загоєння відбуватиметься довше.

До речі, саме для того, щоб утворився цей згусток, лікар після видалення зуба прикладає до ранки стерильний тампон з марлі. Його потрібно тримати в роті, поки не зупиниться кровотеча.

Деякі діти після випадання зуба весь час «перевіряють» лунку язиком. В цьому немає нічого страшного. Але простежте, щоб вони не тягнули в рот сторонні предмети.

Після того як зуб випав, краще нічого не їсти протягом години. Можна дати дитині попити, але тільки не гаряче. І бажано два дні не жувати і не відкушувати їжу тією стороною, яка «втратила» зуб. Решта зубів потрібно чистити, як зазвичай, зубною пастою і щіткою, вранці і ввечері.

Перевірений засіб: молочний зуб хитається – прив’язати до нього мотузку і смикнути. Чи завжди воно годиться?

  • Перевірений засіб: молочний зуб хитається – прив’язати до нього мотузку і смикнути. Чи завжди воно годиться?

Молочний зуб починає хитатися через те, що розсмоктується його коріння. Це природний процес, і в більшості випадків «метод мотузочки» можна застосовувати. Звичайно, за умови, що сама дитина не боїться розлучитися з зубом подібним методом.

До того ж далеко не всі зуби настільки рухливі, щоб їх змогла видалити звичайна нитка. У деяких випадках можуть знадобитися додаткові зусилля.

Якщо молочний зуб рухливий, а дитина не проти його розхитати, йому не боляче, то він цілком може видалити зуб таким чином. Головне, щоб руки дитини були чистими під час «процедури».

Якщо ж результату немає достатньо довго, хиткий зуб вже два тижні не випадає, заважає дитині, а самостійно видаляти його він боїться або не хоче, то краще звернутися до лікаря. Лікар впорається з цим на «один-два». Іноді навіть анестезія не потрібна або буває досить помастити ясна анестезуючим гелем або бризнути спреєм.

Чому молочні зуби випадають не за графіком? З дитиною щось не так?

  • Чому молочні зуби випадають не за графіком? З дитиною щось не так?

Терміни зміни молочних зубів, зазначені у всіляких таблицях, умовні і сильно усереднені. Відхилення в одну або іншу сторону бувають дуже часто, і це не патологія і не ознака захворювання.

Головне, що впливає на терміни прорізування і зміни молочних зубів, це спадковість. А ось зв’язку між будь-якими загальносоматичними захворюваннями і більш ранньою або пізньою зміною молочних зубів поки не знайшли.

Існує додатковий метод дослідження – ортопантомограмма. Це панорамний знімок відразу всіх зубів обох щелеп. Зробивши його, можна визначити кількість всіх зачатків постійних зубів, зрозуміти, як просувається процес розсмоктування коренів молочних зубів, зробити прогнози.

Проводити подібне дослідження зовсім не обов’язково, адже воно не впливає на терміни зміни зубів. Однак ортопантомограмма може заспокоїти батьків або ж вказати на можливу наявну проблему. Наприклад, на відсутність одного або декількох зачатків постійних зубів.

Молочний зуб випав, а постійний на його місце не поспішає. Коли пора хвилюватися?

  • Молочний зуб випав, а постійний на його місце не поспішає. Коли пора хвилюватися?

Критичних термінів не існує. Іноді доводиться чекати появи постійного зуба досить довго. Наприклад, через те, що в щелепі  дитини для нього просто немає місця.

Постійний зуб може зовсім не прорізатися, якщо у дитини не сформувався його зачаток. Можна зробити знімок тієї  ділянки, де має з’явитися зуб, і з’ясувати, з чим пов’язана затримка.

Якщо зачаток зуба сформувався і місця в щелепи досить, наберіться терпіння. В іншому випадку зверніться до лікаря-ортодонта. Він складе план лікування, яке може дитині надалі знадобитися.

У дитини майже всі молочні зуби змінилися ще в початковій школі. У нього і постійні швидше випадуть?

  • У дитини майже всі молочні зуби змінилися ще в початковій школі. У нього і постійні швидше випадуть?

Рання зміна зубів зустрічається досить часто, це не патологія, не порушення «норми». І вже тим більше не означає, що постійні зуби повинні випасти, тим більше рано. На відміну від молочних зубів, які рано чи пізно випадають самі собою, постійні зуби ми втрачаємо з якихось причин.

Наприклад, через захворювання «пародонтит» або «пародонтоз». При них тканина щелепних кісток розчиняється і руйнується зв’язковий апарат зуба. Якщо це відбувається, то зуби можуть ставати рухомими і навіть випадати. Але у дітей такого практично не зустрічається.

Навіть якщо у них були «погані» молочні зуби, це зовсім не означає, що і з постійними будуть проблеми. Важливо доглядати за ними, чистити. Іноді застосування додаткових засобів, наприклад, іригатора, просто необхідно навіть в період, коли зуби ще молочні. В ідеалі, звичайно, засоби по догляду за порожниною рота вашій дитині повинен підібрати лікар-стоматолог.

Молочний зуб ще не випав, навіть не хитається, а постійний за ним уже зростає. Що робити?

  • Молочний зуб ще не випав, навіть не хитається, а постійний за ним уже зростає. Що робити?

Я вважаю, що в такій ситуації слід видалити молочний зуб у лікаря стоматолога. Потім попросіть дитину, щоб він намагався виштовхувати язиком  постійний зуб в потрібному напрямку. Тут буде доречною  і допомога батьків. Змастіть палець руки рослинним маслом і виконуйте масажні рухи, висуваючи зуб в потрібному напрямку. Досить приділяти такому міні-масажу пару хвилин в день.

Чи варто виправляти молочний прикус?

  • Чи варто виправляти молочний прикус?

Безумовно. Проблеми з прикусом в період, коли у дитини молочні зуби, можуть вплинути на появу патологій, коли прорізуються постійні зуби. Практика показує, що чим раніше починати займатися цією проблемою, тим краще будуть результати у віддаленому майбутньому. Виправленням або профілактикою формування неправильного прикусу можна починати займатися, коли дитині виповниться 5-6 років і у нього проріжуться всі 20 молочних зубів.